Klasa 1

Cele:

  • Pogłębianie pojęcie o kształcie przedmiotu, uczyć się odzwierciedlać w rysunku podstawową formę przedmiotów;
  • Rozwijanie zespolone - twórcze myślenie, percepcję wzrokową;
  • Rozwijać zainteresowania do rysowania z natury.

Wzrokowy szereg: P. Klas. Martwa natura. I. Chrucki "Kwiaty i owoce", martwe natury Konczałowskiego, Petrova-Wodkina itp.

Literacki rząd: J. Tuwim "Owoce"

Sprzęt lekcji: Biały papier, miękkie ołówki.

Plan lekcji:

  1. Organizacyjny chwili.
  2. Gra.
  3. Rozmowa o kształcie, proporcjach przedmiotów. (stosunek długości, wysokości, szerokości). Zapoznanie się z funkcjami kształtu warzyw. Opanowanie technik umieszczania obrazów na arkuszu papieru.
  4. Samodzielna praca uczniów.
  5. Wystawa prac. Analiza i ocena wyników twórczości artystycznej uczniów.
  6. Podsumowanie lekcji.

Przebieg lekcji:

1. Sprawdzić obecność uczniów na zajęciach, przygotowanie miejsca pracy i materiałów.

2. Na początku lekcji odbywa się gra. Uczniowie są układane według rodzajów dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba, grafika). W trakcie gry precyzuje czym różnią się między sobą, martwa natura i pejzaże. Precyzuje, że martwa natura składa się z obiektów przyrody nieożywionej, rzeczy, owoców, warzyw.

3. Rozmowa:

Dziś mamy dla was wykonać mała podróż na ogród warzywny i przypomnijmy sobie, co tam rośnie? (Odpowiedzi dzieci).

A teraz niech zgadniemy, że leży w koszyczku, która stoi na stole. Aby to zrobić, musisz rozwiązać zagadkę - "Bez okien, bez drzwi, pełna izba ludzi." (Ogórek) Poprawnie, A obok niego w koszyczku zamieszkał pomidor. Zobacz, jakie są różne. Czym one się różnią? (Rozmiarem, kształtem).

A teraz zadanie, porównajmy dwa ogórka, takich samych w formie, ale w różnych proporcjach. Analizują dzieci.

Jeszcze raz przypomnijmy sobie, jakie warzywa i owoce wiemy i określić ich kształt. (Odpowiedzi)

Proszę chłopaków porównać arbuz i pomidor, ogórek i cukinia.

Nam dzisiaj trzeba narysować ogórek i pomidor. Zobaczmy, jak nam umieścić je na arkuszu papieru.

Na tablicy rysuje się kilka obiektów. Razem z dziećmi analizujemy.

Na tablicy wyświetlane są podstawowe etapy budowy liniowego wzoru:

  1. Definicja czterech linii o łącznej wielkości obrazu na płaszczyźnie.
  2. Określone proporcje przedmiotów.
  3. Szczegółowo sporządzane cały obraz.
  4. Samodzielna praca.
  5. Wystawa prac, Refleksja.
  6. Zadanie: Dokończyć rysunek dla dzieci, nie udało się wykonać zadanie za lekcję.
  7. Podsumowanie lekcji.

Pedagogiczny rysunek: aplikacja

Literatura:

  1. Brak.M. Sokolnikowa. Sztuka i metodyka nauczania w szkole podstawowej. M. Wydawnictwo centrum Akademia. 1999r.
  2. W. S. Kuzynów. Metodyka nauczania plastyki w klasie 1-3. M. Oświecenie. 1979 r.
Add comment