PLAN

otwartej lekcji sztuki

Temat lekcji: "Dzień zwycięstwa"

Klasa 3 a

Cele lekcji:

Edukacyjna - utrwalenie wiedzy na temat pracy z różnych artystycznym materiałem (kredki, gwasz, akwarela, farby);

Podnosząc - popierać dokładność, poczucie patriotyzmu i miłości do Ojczyzny;

Edukacyjna -

Wyposażenie: dla nauczyciela, pomoce wizualne (pocztówki, płkaty, gazetki ścienne wykonane przez uczniów klas starszych); dla studentów - papier, gwasz, pędzel, gumka; Literacki szereg: opowiadania i wiersze o wojnie w wykonaniu uczniów klasy 4 a i zaproszonych uczniów szkół średnich;

Muzyczny szereg: piosenka "Słońce zaszło za górą" w wykonaniu uczniów szkół średnich w akompaniowaniu nauczyciela muzyki (bajan)

Plan lekcji:

  1. Organizacyjny chwili.
  2. Rozmowa na dany temat.
  3. Praktyczna działalność uczniów.
  4. Podsumowanie.

Przebieg lekcji:

Pozdrawiam uczniów. Sprawdzam gotowość ludzi do pracy.

- Drodzy panowie, kto mi podpowie jaki święto najważniejsze dla naszych babć i dziadków, dla naszego kraju? Maxim, zgłoś się do nas, proszę.

Maxim:

- Dzień Zwycięstwa.

Wykładowca:

- Poprawnie, a w tym roku mija 60 lat wyzwolenia Białorusi. W okresie obchodów Wielkiego Zwycięstwa słyszymy wiele piosenek z lat wojny, w radiu, w telewizji pokazują filmy o wyczynach naszych żołnierzy w czasie wojny. A teraz zapraszam tutaj ucznia liceum z ciekawą opowieścią o bohaterstwie radzieckiej łodzi podwodnej S-13 i jej kapitan Aleksandrze Iwanowiczu Mariniesko.

- Stało się to w Wielką Domową wojnę. W styczniu 1945 roku wojska radzieckie podeszły do Dancygu portu hitlerowskich Niemiec na wybrzeżu morza Bałtyckiego. Na stoczniach w tej okolicy było wiele niedokończonych i prawie gotowych hitlerowskich okrętów podwodnych. 30 stycznia w morze wyszedł "Wilhelm Gustłow" - dziewięciopokładowy liniowej pojemności ponad 25 tysięcy ton. Na nim znajdowało się ponad 5000 hitlerowców, w tym około 1 300 okrętów podwodnych. Zajęli się nie tylko kabiny, ale i sale restauracji, tanczały, pomieszczenie kościoła i ogrodu zimowego, basen. Pusty był tylko osobiste kwatera Hitlera.

Statek towarzyszyły torpedowiec "Leve" i kuter - torpiedołow. Poza zatoki liniowej czekali podstawowe statki zachowania. Dowódca konwoju nie wątpił, że jego statki odbijają atak samolotów i łodzi podwodnych, czy są one radzieckimi lub angielskimi. Nie wiedział jedno: w zatoce już przebrnęłam nasz okręt podwodny S-13.

Wieczór zmienił się w nocy. Ale łódź nadal szukać wroga. Przed północą są przestraszeni zobaczyli sylwetka ogromnego statku. Szedł "Wilhelm Gustłow".

W 23 godziny i 8 minut Z-13 zaatakowała przeciwnika, wykonując czterech w porządku, cumuje. Jedna torpeda nie wyszła z urządzenia, ale 3 trafić dokładnie w cel. Przechylając się, samolot poszedł na dno. Do ginącemu statku pośpieszyli znajdujące się w pobliżu faszystowskie statki. Morze rozjaśniło się reflektory i rakietami. W wodzie posypały się bomby głębinowe. Ale Z-13 cały i zdrowy, wymknął się z zatoki.

Kontynuując poszukiwania, Z-13 9 lutego z pomocą sonarów przyrządów odkryła szum śrub wielkiego statku i na początku zbliżenie z nim ze strony ciemnej części horyzontu. W 2 godziny 50 minut 10 września dowódca dał dwutorpedowy salwa z paszowych torped słuchowych. Obie torpedy trafiły w cel, i wroga publicznego "Generał von Sztojbien", jadący na wartę 3 niszczycieli, został wysłany na dno. Jeszcze 3 500 wybranych faszystów znaleźć grób na dnie morza Bałtyckiego. Tak łódź zniszczyła całą dywizję wroga! Dywizja pod względem liczebności, a na battle wartości ile? Przecież przy torpedowaniu jednego "Wilhelma Gustłowa" tylko marines zginęło tyle, że można nimi było uzupełniać dziesiątki załóg okrętów podwodnych, a gotować specjalisty nurkowania dłużej i trudniej niż pilot.

W Niemczech zameldował, że żałoba po śmierci 300 - tysięcznej armii pod Stalingradem. Taki sam żałobę ogłosił i po zatonięcia "Wilhelma Gustłowa". Na rozkaz Hitlera dowódca konwoju został rozstrzelany. Nasz Mariniesko został uznany za "osobistym wrogiem niemiec".

- Dziękuję Sasha za ciekawą opowieść. Teraz zwracam się do was: powiedzcie mi wiersz poświęcony żołnierzom Wielkiej wojny Ojczyźnianej. Zapraszam do tablicy Masza Adrianow.

Masza:

- Wiersz nazywa się "Żołnierze świata" R. Rublowa:

Ilu dzieciom wracali dzieciństwo,

Dał radość i wiosnę

Zwykli Armii Radzieckiej-

Ludzie zwycięskie wojny.

I w Berlinie w świąteczną datę

Wzniesiono, by stanąć w wieku,

Pomnik radzieckiego żołnierza

Z dziewczynką ocaloną na rękach.

- Dziękuję Masza za dobry wiersz. A teraz, panowie, proponuję narysować pracy z obchodami Dnia Zwycięstwa.

Klasa zaczyna pracę. Dzieci rysują gwasz. Po zakończeniu pracy do klasy wchodzi nauczyciel śpiewu i muzyki wraz z uczniami ze starszych klas i oferuje dzieciom zaśpiewać z góry nauczoną się piosenkę.

Klasa śpiewa:

- Słońce zaszło za górą,

Zamglili się rzeczne bułki,

A drogą stiepnoju

Szli z wojny do domu radzieccy żołnierze

Od upału, od złego ciepła

Bluzy na ramionach powygorali,

Swój sztandar bojowy

Od wrogów żołnierze sercem, zasłaniając.

Oni w życiu nie oszczędzali,

Bronili domu ojca — kraj rodzinnej;

Pokonani, zwyciężyli

Wszystkich wrogów w walce za Ojczyznę świętą.

Dobra droga do domu,

Ale żołnierz pójdzie na koniec świata, jeśli trzeba.

Wierność obowiązkom walki -

Przez ogień prowadziła na wyczyny żołnierza.

Nauczyciel:

- I na tym muzycznym akcentem skończymy lekcję. Uczniów poproszę oddać rysunki.

Stawiam oceny. Mianuję dyżurnych.

Literatura:

  1. Mitiajew Anatolij "Książka przyszłych admirałów", M., "Młoda gwardia", 1986
  2. Michiejewa A., Mieżekowa H.H. "Gwiazdka", Leningrad, "Oświecenie", 1998
Add comment