ПЛАН
відкритого уроку з образотворчого мистецтва
Тема уроку:« День перемоги»
Клас 3
Цілі уроку:
Навчальна – закріплення знань по роботі з різним художнім матеріалом ( кольорові олівці, гуаш, акварельні фарби);
Виховує - виховати акуратність, почуття патріотизму і любові до Батьківщини;
Розвиваюча –
Обладнання: для вчителя – наочні посібники ( листівки, плкаты, стінгазети виконані учнями старших класів); для учнів – папір, гуаш, пензлі, ластик; Літературний ряд : оповідання та вірші про війну у виконанні учнів 4а класу і запрошених старшокласників;
Музичний ряд : пісня «Сонце зникло за горою» у виконанні старшокласників при що вчителі музики(баян)
План уроку:
1. Організаційний момент.
2. Бесіда на задану тему.
3. Практична діяльність учнів.
4. Підведення підсумків.
Хід уроку:
Вітаю учнів. Перевіряю готовність хлопців до роботи.
- Шановні хлопці, хто мені підкаже який свято самий головний для наших бабусь і дідусів, для нашої країни? Максим, відповідай нам, будь ласка.
Максим:
- День Перемоги.
Викладач:
- Правильно, а в цьому році виповнюється 60 років визволення Білорусі. У період святкування Великої Перемоги ми багато чуємо пісень воєнних років по радіо, по телевізору показують фільми про подвиги наших солдатів під час війни. І зараз я запрошую сюди учня старших класів з цікавою розповіддю про подвиг радянського підводного човна С-13 і її капітана Олександра Івановича Марінеско.
- Сталося це у Велику Вітчизняну війну. В січні 1945 року радянські війська підійшли до Данцигу - порту гітлерівської Німеччини на узбережжі Балтійського моря. На верфях в цьому районі було багато недобудованих і майже готових фашистських підводних човнів. 30 січня в море вийшов «Вільгельм Густлов»- дев'ятипалубний лайнер водотоннажністю понад 25 тисяч тонн. На ньому було понад 5000 гітлерівців, у тому числі близько 1 300 підводників. Вони зайняли не тільки каюти, але і зали ресторанів, танцзалы, приміщення церкви і зимового саду, плавальний басейн. Порожній була тільки особиста каюта Гітлера.
Теплохід супроводжували міноносець «Леве» і катер - торпедолов. За межами бухти лайнер чекали основні кораблі охорони. Командир конвою не сумнівався, що його кораблі відіб'ють напад літаків і підводних човнів, будь вони радянськими чи англійськими. Не знав він одного: в бухту вже пробралася наша підводний човен С-13.
Вечір змінився вночі. Але човен продовжувала шукати ворога. Перед північчю підводники побачили силует величезного судна. Йшов «Вільгельм Густлов».
23 години 8 хвилин З-13 атакувала противника, зробивши чотирьох торпедний залп. Одна торпеда не вийшла з апарату, але 3 влучили точно в ціль. Кренячись, лайнер пішов до дна. До гине судну поспішили знаходяться поблизу фашистські кораблі. Море засвітилося прожекторами і ракетами. У воду посипалися глибинні бомби. Але З-13 цілою і неушкодженою вислизнула з бухти.
Продовжуючи пошук, С-13 9 лютого з допомогою гідроакустичних приладів виявила шум гвинтів великого корабля і почала зближення з ним з боку темної частини горизонту. В 2 години 50 хвилин 10 лютого командир дав двухторпедный залп з кормових торпедних апаратів. Обидві торпеди потрапили в ціль, і ворожий транспорт «Генерал фон Штойбен», що йшов в охороні 3 міноносців, був відправлений на дно. Ще 3 500 добірних фашистів знайшли могилу на дні Балтійського моря. Так човен знищила цілу дивізію ворога! Дивізія за чисельністю, а з бойової цінності скільки? Адже при торпедуванні одного «Вільгельма Густлова» тільки підводників загинуло стільки, що ними можна було укомплектувати десятки екіпажів підводних човнів, а готувати фахівця підводного плавання довше і важче, ніж льотчика.
У Німеччині оголошувався триденний траур після загибелі 300 - тисячної армії під Сталінградом. Такий же оголосили траур і після потоплення «Вільгельма Густлова». За наказом Гітлера командир конвою був розстріляний. Наш Марінеско став вважатися «особистим ворогом німеччини».
- Дякую Саша за цікаву розповідь. Тепер я звертаюся до вас: розкажіть мені вірш присвячений солдатам Великої Вітчизняної. Запрошую до дошки Машу Адрианову.
Маша:
- Вірш називається «Солдати миру» Р. Рубльова:
Скільком дітям повернули дитинство,
Подарували радість і весну
Рядові Армії Радянської-
Люди перемогли війну.
І в Берліні в святкову дату
Був споруджений, щоб стояти в віках,
Пам'ятник радянському солдату
З дівчинкою врятованої на руках.
- Дякую Маша за гарний вірш. А зараз, діти, я пропоную вам намалювати роботи присвячені Дню Перемоги.
Клас починає роботу. Діти малюють гуашшю. По закінченні роботи в клас заходить учитель співу і музики разом з учнями із старших класів та пропонує дітям заспівати заздалегідь завчену пісню.
Клас співає:
- Сонце сховалося за горою,
Затуманились річкові перекати,
А дорогою степною
Йшли з війни додому радянські солдати
Від спеки, від злого спеки
Гімнастерки на плечах повыгорали,
Своє бойове знамено
Від ворогів солдати серцем заступали.
Вони житті не щадили,
Захищали отчий дім — рідну країну;
Перемогли, перемогли
Всіх ворогів в бою за Батьківщину святу.
Хороша дорога до дому,
Але солдат піде на край землі, коли треба.
Вірність обов'язку бойовому –
Крізь вогонь вела на подвиги солдата.
Вчитель:
- І на цій музичній ноті ми закінчимо урок. Учнів попрошу здати малюнки.
Ставлю оцінки. Призначаю чергових.
Література:
1. Мітяєв Анатолій «Книга майбутніх адміралів», М., «Молода гвардія», 1986
2. Міхєєва А. А., Межекова Н.Н. «Зірочка», Ленінград, «Просвіта», 1998