ПЛАН
ВІДКРИТОГО УРОКУ З ХУДОЖНЬОЇ ПРАЦІ

( ВИТИНАНКА)

 

Тема: «Влітку в лісі». Рівновага в декоративній композиції

Клас:5

Цілі:

навчальна - сформувати знання про прийоми передачі рівноваги в декоративній композиції;

розвиваюча - розвинути вміння, навички і фантазію при складанні декоративних композицій, досягаючи рівноваги в композиції, композиційне мислення та творчі здібності учнів;

виховна - виховувати в учнів повагу до культури свого народу, духовні і естетичні почуття, розуміння і сприйняття краси навколишнього світу.

Завдання уроку:

Виконати колективне панно «Влітку в лісі», передавши рівновагу в декоративній композиції.

Ви повинні вибрати один зі зразків складання композиції, або виконати свій творчий задум. Розподілити хто і які елементи композиції вирізає. Після вирізки елементів, складемо композицію, дотримуючись принципу рівноваги композиції, тобто всі складові частини композиції повинні розташовуватися на своїх місцях, де візуальна маса елементів лівій частині композиції повинна бути рівносильна візуальної масі елементів правій частині.

Матеріали та інструменти: Папір формату А1, олівець, клей, прання, ножиці із закругленими та прямими кінцями, кольоровий або білий папір (фольга).

Літературний ряд: ст. «Выцінанкі» Л. Забалоцкая. Выцінанкі. Метадычны дапаможнік. Першы рік навучання. Жабінская М. П. ст. «Так проста» Ст. Жуковіч. вірші, пісні. Е. Благинина, Ст. Данько, Ст. Степанов.

Зоровий ряд: Зразки робіт декоративних композицій; таблиці: «Рівновага», «Ажурні вирізки», «Асиметрія», «Рівновага. Симетрія»; схеми виконання різних декоративних елементів, Листівки, фото.

План уроку:

1. Організаційний момент.

2. Бесіда на задану тему.

3. Практична діяльність учнів.

4. Підведення підсумків.

 

Хід уроку:

1.Вітаю учнів. Перевіряю готовність хлопців до роботи.

2.Починаю пояснення нового матеріалу:

- З глибини століть дійшла і зберігся звичай наклеювати на вікна вирізані з паперу зображення богів, духів і героїв народних легенд, квітів і ін

«Витинанки» в перекладі означає «вирізки».

«Выцінанкі»

3 танюткай чырвонай i сіняй паперы

Дзівосныя візерунки на вокны i дзверы.

I свецяцца узімку, i свецяцца уранку

На сценах, як сонечны сон, выцінанкі

Выцінанкі у щішыні

Ружавеюць, нібыдні

Выцінанкі у святле

Птушка дзіуная пяе

Іх пальчыкі тонкія гладзяць пяшчотна,

I шкірна з ix - як заснуўшая нота

Здаецца - дыхні - i ціхмяная казка

Агорне шчымліваю крохкаю пести.

Такі кольорові візерунки, широко використовуються для оформлення подарунків і прикраси будинку, предметів побуту.

Історія витинанки бере початок з того часу, коли люди навчилися виготовляти папір. Як відомо першими її відкрили китайці. З X століття розширюється виробництво паперу в Західній Європі, з часом вона стає відома і в Білорусі, в багатьох її галузях. Наприкінці XIX -- початку XX сторіччя, ажурні паперові візерунки, можна було побачити в кожній селянській хаті.

Основи білоруської витинанки будуються на елементах, мотиви, композиціях на яких побудовані інші види ремесел, наприклад ткацтво, вишивка та ін. це гармонійні і прості геометричні форми та орнаменти рослинного характеру.

У Китаї, наприклад, напередодні свята весни (нового року) жінки наклеюють на вікна своїх будинків, красиві паперові візерунки. Яскраві і барвисті вони прикрашають будинок, а вночі, при світлі, роблять вікна схожими на силуетні ширми. Їх називають «віконні квіти».

Ажурні вирізки різних народів відрізняються один від одного. Але майстри вирізання дотримувалися і нині дотримуються двох композиційних принципів - симетрія і рівновага.

Симетрія (від грец. слова означає «гармонію», «домірність») -це дзеркальне відображення лівій частині зображення в правій, відносно осі симетрії.

Принцип рівноваги:

Ліва і права частина композиції повинні бути однакові за візуальною масі (показую приклади з таблицями). Око людини сприймає предмет (або групу предметів) в натурі і зображенні цілісно. Легким сприймається предмет невеликого розміру з сильно порізаними контурами і світло пофарбованими поверхнями. Важким здається предмет великого розміру з спрощеними контурами і темно пофарбованими поверхнями.

Іноді художник навмисно порушує рівновагу, щоб надати композиції ілюзію руху.

Врівноваженість композиції:

Баланс усіх елементів у композиції визначається всіма елементами, візуальними масами.

Загальна візуальна маса - вся, сприймана маса зображення (на око). У композиції має бути візуальне рівновагу усіх частин композиції лівої і правої.

Рівновага завжди є в симетричній композиції.

В асиметричній композиції рівновага буває за кольором, по масі, тону.

Природа нескінченно різноманітна і прекрасна. Все в природі гармонійно, доцільно, красиво. Навесні природа одягається в ніжні і не надто яскраві вбрання. Фарби літа соковиті, яскраві і радісні. Восени красу складають фарби з теплим основним тоном. Романтичний образ зими допомагають створювати чарівні візерунки на вікнах будинків.

Як я вже говорила, при вирізання витинанки існують традиційні прийоми, які використовуються при виготовленні сніжинок. Напевно, кожен з вас удома з мамою на новий рік пробували вирізати сніжинки і прикрашали ними вікна. Але сьогодні на цьому уроці ми з вами спробуємо зробити літній пейзаж.

А для того щоб створити композицію з дерев, трави, птахів необхідно вміти вирізати ці елементи. Їх ми візьмемо як основу в нашій композиції.

Вашій увазі представлені схеми виконання різних елементів, які допоможуть вам при виконанні композиції. Розглянемо принципи складання паперу при вирізанні ажурних елементів. Деякі елементи ви будете виконувати за шаблоном (за вибором).

Існує кілька загальних для всіх видів вирізання правил:

1. для того щоб скопіювати малюнок, переведіть з допомогою копіювальної папери дзеркальне відображення обраного вами малюнка на зворотний (не лицьову!) бік односторонній кольоровий або самоклеющейся паперу. Якщо ви обрали звичайну білу папір, то переведіть пряме зображення.

2. ніколи не перекладайте через копірку малюнок з книги або художнього альбому! Скопіюйте спочатку малюнок на будь-яку прозорий папір (наприклад, кальку) або зробіть зі сторінки, на якій розміщений малюнок, ксерокопію.

3. під час виконання копіювальних робіт необхідно стежити за тим, щоб малюнок не зрушив. Особливо це важливо при копіюванні складних візерунків і малюнків. Для закріплення малюнка використовуйте різні затискачі - скріпки, спеціальні канцелярські затискачі-власники. Застосовувати для кріплення канцелярські кнопки або шпильки небажано, так як після них залишаються дірочки.

4. малюнок потрібно обводити тонко заточеним олівцем, дерев'яної або кістяний голкою. Будьте уважні! Необхідно дуже точно проводити всі лінії, особливо криві й ламані.

5. для створення візерунка сніжинки можна скористатися готовим шаблоном, а можна не користуватися ніякими зразками, а просто вирізати різні геометричні фігури: квадрати, овали, трикутники і т. п.

6. скоротити час роботи і надати орнаментом чи малюнком більшу точність можна, якщо використовувати при вирізанні принцип симетрії.

7. різати папір (особливо креслярську) легше і зручніше, якщо попередньо її злегка нагріти воском або парафіном. Останній переважніше, оскільки не залишає плям і не змінює колір паперу.

3.Практична робота учнів.

Клас розбивається на кілька груп, розподіляється робота. Хлопчики готують папір т – ть основу для витинанки, а дівчатка починають вирізати: дерева, ялинки, птахів і т. д.

4.Виставка робіт

5.Підведення підсумків

Література

1. Біда Р. В., Основи образотворчої грамоти. Малюнок. Живопис. Композиція. -М., 1981 р.;

2. Жабінская М. П., Выцінанка. Метадычны дапаможнік першы рік навучання. - Мн., 1996 р.;

3. Костерін Н.П., Навчальний малювання - М., 1980 р.;

4. Черниш В. В., Дивовижна папір. - М, 1998 р.;

5. Шорохов Е. В., Композиція. - М., 1983 р.;
6. Енциклопедичний словник юного художника. - М., 1983 р.

Add comment