ПЛАН

відкритого уроку з художньої праці

(виготовлення виробів з бісеру)

Тема уроку:«Живий світ з бісеру»

4б клас

Цілі уроку:

Навчальна – ознайомити учнів з технікою паралельного бісероплетіння, навчити технологічної послідовності виготовлення комах з бісеру,

Виховує - виховати акуратність, уважність і любов до декоративно – прикладного мистецтва і природи.

Розвиваюча – розвинути вміння користуватися технологічною послідовністю, акуратність і уважність

Обладнання: для вчителя – схеми, набори бісеринок (дріт, бісер), картки. Наочні посібники (готові вироби з бісеру, листівки та дитячі малюнки з видами метеликів, сонечок, крокодилів, бабок і д. р.) для учнів – набір кольорового паперу, ножиці, клей, порожні коробки від іграшок, сухі гілочки. Літературний ряд: оповідання та вірші про красу природи.

План уроку:

1. Організаційний момент.

2. Пояснення нового матеріалу. Бесіда.

3. Практична діяльність учнів.

4. Підведення підсумків.

Хід уроку:

Вітаю учнів. Перевіряю готовність хлопців до роботи.

Звертаю увагу учнів на фотографії і малюнки, показую готові вироби.

- У природі рослини і комахи нерозривно пов'язані між собою. Важко уявити собі квітучий луг або клумбу в саду без метеликів, бабок або бджіл, кружляючих навколо квітів. Часто, нахиляючись до квітки, ми помічаємо розташувався на аркуші жучка, спугиваем різних мушок і павучків...

Так само, як і рослини, різні види комах можуть знайти своє втілення в бісері, стеклярусе і намистини. Причому такі вироби можуть стати не тільки доповненням до різних квітковим композиціям, але і самостійними прикрасами зачіски або костюма.

- Зверніть увагу на малюнки, які висять на дошці і листівки (відкритки лунають дітям на парти). Поки ви розглядаєте, я вам загадаю загадку:

Одним повітряним обрисом

Я так мила.

Весь оксамит мій з його живим миганьем-

Лише два крила.

Не питай: звідки з'явилася?

Куди поспішаю?

Тут на квітку я опустилася легкий

І ось – дихаю.

На довго, без мети, без усилья,

Дихати хочу?

Ось, ось зараз, блиснувши, раскину крила

Й полечу.

(Метелик.)

- Хто це?

Клас відповідає:

- Метелик.

- Думаю, ви вже здогадалися, що тема сьогоднішнього нашого уроку пов'язана з тваринами і комахами.

- Діти, хто знає вірші про тварин або комах?

Найперша руку підняла Аня Токарєва.

– Я розповім вірш Михайла Шаповалова «Джміль»:

Який він добродушний,

Волохатий і слухняний,

Мій знайомий джміль.

Ось на моїй долоньці

Він трошки відпочив,

Славний товстий джміль.

Летить він на конюшина,

На південь або на північ,

Я за ним стежу.

І слухають комашки,

Шипшина і ромашки

З ранку: «Жу-жу, жу-жу!»

- Дякую, Ганнусю, нам дуже сподобався твій вірш.

- Давайте ми спробуємо зробити з бісеру тих тварин і комах, які зображені на листівках.

Ділю клас на три групи, роздаю набори бісеру і картки. Користуючись схемами, починаю пояснювати технологію виготовлення виробу:

- Для кожного виробу виготовлення починається по-різному. Зверніть увагу на будову метелики, якщо взяти схему виготовлення метелика і розділити навпіл, ми побачимо, що одна половина схожа на іншу, як би дзеркальне відображення. Подальший опис виготовлення інших комах є в картках.

Дівчатка починають працювати з бісером, а хлопчики з кольоровим папером та картоном. Протягом роботи, викладач допомагає і консультує учнів. Коли все готово, починається групова робота за сюжетно - композиційного оформлення виробів. Під час роботи я ставлю питання:

- У Свєти вийшла гарна бабка. Хто знає вірш про бабку? Женя Кирьянов.

Женя:

- Я знаю вірш Михайла Шаповалова, яке так і називається «Бабка»:

Бабка, бабка-

Цікаві очі.

То летить вона вперед,

То висить, як вертоліт,

Над водою блакитний,

Над травою луговий,

Над галявиною лісової...

Вчитель:

- У всіх трьох груп вийшли різні і дуже цікаві роботи. Думаю, що навички і знання яких ми навчилися сьогодні на уроці допоможуть вашої подальшої роботи з таким цікавим матеріалом як бісер.

Література:

Куликова Л. Р., Короткова К. Ю. «Квіти з бісеру: букети, панно, бутоньєрки», М., вид.будинок МСП, 1999 р.

Степанцов Володимир, «Квітневий дощ: вірші», вид. «Дитяча література», М., 1986 р.

Фет А. А. «Вірші», М., «Радянська Росія», 1984 р.

Картка №1

Для роботи знадобиться:

♦ бісер круглої форми № 11:

27 штук червоного кольору;

9 штук чорного;

♦ мідна або червона дріт діаметром 0,3 мм - близько 0,3 м.

(набір додається)

ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ

Виготовлення моделі починається з першого ряду, що складається з п'яти червоних бісерін. Застосовується техніка паралельного плетіння (дивись схему 1)

5к-1к1ч2к1ч1к-7к-1к1ч2к1ч1к-5к-2к-2ч-1ч.

На кінці дроту потрібно нанизати по одній чорній бусинки, помістити її на відстань 1-1,5 см від голови сонечка, скласти кінець дроту з залишеним відрізком і міцно скрутити під бусинкою. Вийшли вуса жучка. Кінці дроту закріпіть будь-яким зручним для вас способом.

Картка№2

Для роботи знадобиться:

бісер круглої форми № 11:
близько 1 г коричневого кольору;

рубка:

близько 1 г сріблястого кольору;

♦ бісер №10:

2 штуки жовтого або зеленого кольору;

♦ мідна або срібляста дріт діаметром 0,2 мм - близько 1,2 м.

(набір додається)

ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ

Ця бабка виконується цілком на одному дроті. Робота починається з нижньої частини тулуба. Нанизайте на дріт дві коричневі бісеринки і помістіть їх на середину. Потім на один кінець дроту нанизайте ще дві намистинки і другим кінцем пройдіть через них назустріч першому, добре затягнувши дріт. Далі виконайте в техніці паралельного плетіння тулуб бабки (дивись схему 2) сформувавши по ходу крила з сріблястою рубки:

23с 27с

(2к -18 раз)-3к-4к-4к-4к-4к-4к-4к-4к-4к-

23с 27с

1ж2к1ж.

Для виконання крил після третього ряду з чотирьох бісеринок нанизайте на кожен кінець дроту по 23 бісеринки сріблястого кольору і пройдіть тяганиною назустріч один одному через попередній ряд (другий із чотирьох бусинок).

Потім аналогічним чином пройдіть через третій ряд і продовжите роботу до шостого ряду з чотирьох бісеринок. Тут таким же чином виконайте крила з 27 сріблястих бісеринок і продовжуйте виготовлення бабки за схемою. Після виконання вусиків закрийте кінці дроту будь-яким способом.

Картка №3

Для роботи знадобиться:

бісер круглої форми № 10:
приблизно по 1 г жовтого, бежевого та чорного;

мідний дріт діаметром 0,3 мм-1,4 м. (набір додається)

ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ Наріжте з дроту 2 відрізка по 40 см для верхніх крил і 3 відрізки по 20 см -для нижніх крил і тулуба. Спочатку виконайте два верхніх крила дивись схему 3 :

1б-2б-1б1ж1б-1б2ж1б-1б1ж1ч1ж2б-1б1ж2ч1ж2б-1б2ж1ч2ж2б-1б5ж2б-(9б-2 рази)-

5ж 3ж 2ж

4б2ж1ч2ж-3б4ж2ч1ж-2б3ж2ч-1б2ж1ч1ж-1б2 ж.

Для того, щоб крила вийшли ажурними, використовується наступний прийом. Після того, як виконаний одинадцятий ряд, на дріт, яка перебуває з внутрішньої сторони крила, нанизайте намистини наступного але схемі ряду, а на дріт з зовнішньої сторони крила - 5 бісеринок жовтого кольору. Потім цією дротом пройдіть через намистини, нанизані на іншу дріт, назустріч і добре затягніть обидва кінці. Далі аналогічним чином виконайте інші ряди з фестонами. Фестони дозволяють надати крил метелика оригінальну форму.

Нижні крила виконайте в техніці паралельного плетіння за схемою:

1ж-2ж-1ж3б1ж-2ж1б2ч1б1ж-2ж1б2ч1б1ж-2ж3б1ж-3ж-1ж.

Тулуб виготовте з чорного бісеру за схемою:

1-(2 - 3 рази)-1-(2 - 2 рази)-1-2-1.

Виконайте вусики метелики. Для цього на дріт нанизайте одну чорну бісеринку, кінець дроту пропустіть через неї ще раз в тому ж напрямку (бісеринка виявиться всередині дротяної петлі), дріт затягніть і непотрібний кінець відріжте. Надайте вусикам бажану форму. Крила прикріпіть у місцях, зазначених на схемі 3.

Add comment